Youtube Abone OlYoutube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz

WordPress İçin Başlangıç Ayarları

Bu yazımızda sizlere WordPress kurulumunda yapılması gereken ayarları anlatmaya çalışacağım.

wordpress-logo

WordPress, en çok kullanılan CMS scripti olma özelliğini elinde bulunduruyor. Sürekli güncelleme ve destek alan bu scripti kullanmaya yeni başlayanların da bilmesi gerek birkaç ayarı sizlere aşağıda anlatmaya çalıştım.

 

1. Site Başlığı ve Slogan (Ayarlar>Genel)

wordpress-site-adresi-ayarlari-baslik-slogan

Site Başlığı : Sitenizin arama motoru ve tarayıcıda görüneceği başlığı görünmesini sağlar. Site isminizi yazmanız tavsiye edilir. Eğer fazla uzun değilse yanına işinizle ilgili kısa bir kelime girebilirsiniz. (Örn. Çelebi Endüstriyel Mutfak)

Slogan : Buraya siteniz hakkında kısa bir açıklama girin. Bu açıklama sitenizin kaynak kodunda description(açıklama) olarak görünecektir. Bu kısım arama motorları tarafından sitenizin tanıtılmasında önemli rol oynar.

 

2. Site Adresi Değiştirme (Ayarlar>Genel)wordpress-site-adresi

WordPress Adresi : Bu kısımı wordpress dizin değişikliği yaparken kullanacaksınız.

Site Adresi : Bu kısımı ise domain değiştirme işlemlerinde değiştirmeniz gerekmektedir. Normal şartlarda iki kısıma da dokunmayın.

 

3. Link Yapısını Değiştirme (Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar)

wordpress-kalici-baglanti-link-yapisi-degistirme

Bu kısımdaki ayarı Ay ve İsim olarak seçmeniz arama motorlarında ön sıralarda çıkmanız önemli fayda sağlayacaktır. Veya Özel Yapı kısmından istediğiniz şekilde link yapısı oluşturabilirsiniz.

 

4. Kategori Sayfası Yapısı (Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar)

wordpress-kategori

Sayfanın altında bulunan bu kısımdan kategori ve etiket sayfasının link yapısını değiştirebilirsiniz. Alanlara istediğiniz kelimeyi girebilirsiniz(Türkçe karakter kullanmayın). Örnek olarak ben kategori yazdım. Kategori sayfalarının link yapısı maviekran.info/kategori/android şeklinde olacaktır.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir