Youtube Abone OlYoutube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz

Solo Launcher Özellikleri ve İnceleme

Bu yazımızda sizlere Android’in başarılı başlatıcısı(launcher) Solo Launcher’ı anlatmaya çalışacağım.

Android Solo Launcher

Lenovo s90 kullanıcı olarak telefonumum dahili arayüzünü pek sevmiyorum. Bu yüzden uzun zamandır Android Başlatıcı uygulaması arıyordum. Mağazada birçok ücretsiz launcher mevcut fakat hepsinin kendine göre artıları ve eksileri mevcut.

Ben de bunların arasından sadeliği ve ikon tasarımını beğendiğim Solo Launcher‘ı kullanmaya başladım ve yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. Arada bir cihazda donmalar yaşatsa da işimi fazlası ile görüyor. Zaten bir Launcher yüklüyorsanız bu tip küçük takılmaları yaşamanız gayet normal. Lafı fazla uzatmadan Solo’nun özellikleri anlatmaya başlayalım 🙂

 

ANA EKRAN

Launcher’ın ana ekranının oldukça sadece ve güzel durduğunu söyleyebilirim. Arka plan ve uygulama ikonları material tasarıma oldukça uygun bir tasarıma sahip.

Solda gördüğünüz 3 ikon sadece tabletlerde çıkıyor. Telefonlarınızda ise bunun yerine arama widget’ı çıkıyor. Bu widget ile hem telefonunuzun içerisinde hem de webde arama yapabiliyorsunuz.

 

UYGULAMA MENÜSÜ

Solo Launcher Uygulama MenüsüCihazın uygulama listesinin oldukça rahat ve sıra dışı olduğunu söylemeliyim. Klasik android uygulama menüsü gibi yana kaydırmalı değil, aşağıya kaydırmalı şekilde tasarlanmış. Bu tasarımı daha önce Windows Phone cihazımda kullanmıştım, bu sayede hemen alıştım.

Eğer uygulamaları ararken zaman kaybetmek istemiyorsanız aradığınız uygulamanın ilk harfini sağ taraftan tıklayıp rahatlıkla erişebilirsiniz.

 

KISAYOLLAR

Solo Launcher Hızlı Erişim Ekranı
Solo Launcher Hızlı Erişim Ekranı

Cihazınızın ana ekranında menü tuşuna(ev tuşunun yanındaki) tıklayarak kısayollara erişebilirsiniz. Bu ekrandan hem tasarım ile ilgili değişiklikler yapabilirsiniz hem de Launcher ayarlarına ve cihazınızın ayarlarına erişebilirsiniz.

 

AYARLAR

Solo Lauıncher Ayarlar Ekranı

Solo Launcher’ın ayarlar ekranında birçok özelleştirme yapabilirsiniz. Bu ekrandan ana ekran ayarlarının birçok kısmını değiştirebilirsiniz. Aşağıda ayarların her menüsünü açıklamaya çalıştım :

Ana Ekran : İkonların satır ve sütun sayıları, Geçiş efektleri, Metin Rengi ve efektleri

Görünüm : Tema rengi, kaydırma hızı, uygulama ikonlarının boyutu

Hareketler : Bu kısımdan parmak hareketlerinizin hangi işlevi yapacağını ayarlayabilirsiniz.

Bildirimler : Bu ayardan Bildirim Araç Çubuğunu aktif yaparsanız bildirim çubuğunda sabit bir kısayol menüsü olacaktır.

Battery : Enable BoostCharge’ı aktif yapar iseniz telefonunuzu şarja taktığınızda daha hızlı şarj olur.

 

GÜNLÜK HABERLER

Solo Launcher Gündem Haberler

Cihazınızın ana ekranından sola kaydırarak günlük haberlere ulaşabilirsiniz. Bu ekranda haberler kategorilere göre ayrılmıştır. Haberlerin bazıları Türkçe bazıları ise İngilizcedir. Bunun çözümünü henüz bulamadım 😀

 

TEMALAR

Solo Başlatıcı Android Temalar
Güzelleştir Uygulaması – Solo Launcher

Solo Launcher’da farklı temalar yükleyerek ana ekranınızı değiştirme imkanınız da mevcut. Bunun için Güzelleştir uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulamada temalar, duvar kağıtları, yazı tipleri gibi çeşitli içerikler bulabilirsiniz.

 

UYGULAMA İKONLARINI DEĞİŞTİRME

Solo Launcher İkon Değiştirme

Solo Launcher’da beğenmediğiniz uygulamanın ikonlarını değiştirebilirsiniz. Bunun için istediğiniz bir uygulamanın üzerine basılı tutun ve açılan menüden Kendin Yap kısmına tıklayın. Cihazınızdaki bulunan mevcut resimlerden istediğinizi ikon olarak ayarlayabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir