Youtube Abone OlYoutube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz

Mercedes : “Geçmişle Geleceği Buluşturuyoruz”

Alman otomotiv devi Mercedes-Benz, yepyeni bir konsept araç ile yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

mercedes maybach coupejpg

Klasik otomobiller eminim hepinizin ilgisini çekiyordur. Uzun burunları, kocaman gövdeleri, ilgi çekici tasarımları her otomobil tutkunu için çok etkileyicidir. Eski filmlerde, yollarda veya bir otomobil organizasyonunda gözler her zaman bu yıllanmış araçların üzerinde olur.

Alman devi Mercedes ise bu araçları yeniden ve yenilenmiş şekliyle tekrar yollara çıkarmak istiyor. Mercedes’in tanıttığı “Geçmişle Geleceği Buluşturuyoruz” konsept aracı görenleri kendine hayran bırakacağa benziyor.

mercedes maybach 6 ön ızgara

Maybach 6 olarak isimlendirilen konsept araç tamamem elektrikli 4 motora sahip. 80 kWh güç üreten bu motorlar araca 738 beygir güç veriyor. Araç, piller tam dolu olduğunda ise 320km gidebiliyor. Tabi 320 km menzil elde etmek için bu aracı oldukça medeni kullanmak gerekiyor 🙂 Yüksek hızlarda bu menzil oldukça düşecektir.

Aracın fiziksel özellikleri de teknik özellikleri kadar ilgi çekici : 5.5 metre uzunluğundaki otomobil, 2+2 kişilik coupe kasaya sahip. Bu dev otomobilin jantları da oldukça ilgi çekici 🙂 Araçta 24inç transparan jantlar kullanılmış.

Otomobilin içi de dışı kadar ilgi çekici ve çok yenilikçi bir tasarıma sahip. Koltuklar, emniyet kemeri, ön konsol, ön cam ve gördüğünüz her şey. Daha önce pek karşılaştığımız bir tasarım değil.

Aracın ön konsolu tamamen dokunmatik ekrandan oluşuyor. Ancak “bu araç eskiden yeniye bir köprü vazifesi görüyordu” dediğinizi duyar gibiyim. Evet geçmişten kalan esintiler de var tabi. Bunların en belirgin olanı göstergeler : Günümüzde premium araçların neredeyse tamamında elektronik göstergeler kullanılıyor. Mercedes bu araçta analog görünümlü yuvar şekilde dizayn edilmiş elektronik göstergelere yer vermiş.

mercedes maybach iç mekan 2

Otomobilin bir diğer dikkat çeken kısmı ise kapılar. Ön gövdede bulunan ekran kapılara doğru devam ederek tasarımı tamamlıyor. Ben daha önce kapılarda ekran olan otomobil görmedim.  – Fakirlik ruhumuza işlemiş 🙂

Ve geldik en önmeli ayrıntıya.. Bu otomobilin ön camı da tamamen interaktif. Konsolda gördüğünüz dokunmatik ekran aslında bunun yanında devede pire gibi kalır. Araç ile ilgili tüm elektronik bilgiler bu ekranda yer alıyor. Tabi bu camında dokunmatik olması yüksek ihtimal 😀 Bu cam temiz olduğu takdirde tam bir hologram hissi vereceğini şimdiden söylemeliyim.

Tabi şunu unutmayalım ki bu araç konsept. Yukarıda anlattığım her şey geliştirme aşamasında. Zaten bu araç markanın vizyonunu yani geleceğe yönelik düşüncelerini simgeliyor. Şu an üretimde olmayan bu konsept teknolojinin ve otomotiv endüstrisinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle üretime geçeceği tarih de pek uzak olmayacağa benziyor.

Bunlar da Bonus 🙂

mercedes maybach kanatlı kapımercedes maybach 6 arka

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir