Youtube Abone OlYoutube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz

LCD Ekran İle LED Ekran Arasındaki Fark Nedir?

Yeni bir televizyon almaya karar verdiğimizde veya bilgisayarımızın monitörünü değiştirmek istediğimizde karşımıza genellikle 2 seçenek çıkar: LCD ve LED.

Peki nedir bu LCD ve LED teknolojileri? Hangisini tercih etmeliyiz? Bu ve benzeri sorularınızı cevaplamak için sizlere bu yazıyı hazırladık.

 

LED-vs-LCD-Backlights

 

İlk olarak şunu özellikle belirtmeliyiz. LED ekran ibaresi taşıyan televizyon veya monitörlerde de LCD ekran ibaresi taşıyanlarda da aynı teknolojiye sahip paneller bulunur. Panel nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Sorunun cevabı oldukça basit. Panel dediğimiz ve LCD teknolojisine sahip olduğundan genellikle LCD panel olarak geçen şey televizyonda veya monitörlerde görüntünün oluştuğu katmandır. Yani piksellerin bulunduğu ince, camsı veya plastik yapıya sahip tabaka, LCD paneldir. LCD panelde ne kadar piksel bulunursa o kadar keskin ve net bir görüntü elde ederiz. LED ekranlarda da LCD ekranlarda da, LCD panel bulunur. Yani bu iki teknoloji arasındaki farkın panel ile bir ilgisi yoktur. Bu sebeple LED ekranlarda görüntü daha nettir, çözünürlük daha iyidir gibi yargılar kesinlikle yanlıştır. Ancak renk kalitesi için aynı şeyi söyleyemeyiz.

 

20090714232225

 

Görüntünün iyi bir şekilde oluşması için LCD panel yeterli değildir. Eğer bir monitörü veya televizyonu alıp sökmeye başlarsanız öncelikle en ön kısımda LCD paneli bulursunuz. Bunun altında ışığın kırılmasını ve temiz bir şekilde iletilmesini sağlayan bazı filtreler ve en altta da beyaz, parlak bir tabaka bulunur. LCD ve LED arasındaki fark işte tam da bu tabakada yatıyor. Bu parlak, beyaz tabaka ekranın arka aydınlatmasıdır. Ve görüntünün düzgün bir şekilde oluşturulması için gereklidir. Tabakanın arkasında da bizi asıl ilgilendiren ışık kaynakları bulunur.

Eğer bir LCD ekranın içini incelerseniz beyaz tabakanın arkasında genellikle altlarda ve üstlerde olmak üzere floresan lambalar görürsünüz. Bunlar bildiğimiz ev tipi floresan lambaları oldukça benzerdirler ancak çok daha ince ve kırılgandırlar. Ayrıca bunlar CCFL (soğuk katot floresan lamba) olarak adlandırılırlar.

 

320mm_led_backlight_strip

Eğer ki bir LED ekranın içini incelerseniz de arka ışıklandırma olarak yüzlerce led lambanın bulunduğunu görürsünüz. Günümüzde üreticiler LED ışıklandırma teknolojisini daha çok kullanmakta. Ama eski tip CCFL ışıklandırmayı kullanan ekranlar da piyasada hala bulunmakta. Eğer ki bir tercih yapmanız gerekiyorsa kesinlikle LED monitör veya TV almanızı tavsiye ediyoruz. LED arka aydınlatma çok daha iyi kontrast oranları ve daha gerçekçi renklere olanak sağlar. Ayrıca çok daha az enerji tüketir. LCD ekranlarla LED ekranların arasında eskisi gibi büyük fiyat farkları bulunmamakta. Tercih sizin.

 

led_backlight_kits

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir