Youtube Abone OlYoutube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz

Google’ın Yeni İşletim Sistemi Ortaya Çıktı, Android’in Sonu Mu Geliyor?

Teknoloji devi Google’ın şimdiye dek geliştirmiş olduğu işletim sistemlerini Chrome OS, Chromecast ve en önemlisi Android olarak sıralayabiliriz. Bu işletim sistemlerinin ortak bir yönü bulunmakta. Hepsi de Linux çekirdeği üzerine geliştirilmiş. Yani Google’ın birçok donanımının en temelinde Linux olduğunu söyleyebiliriz.

 

google_pimp_hero

 

Ancak bu durum son zamanlarda bazı problemlere yol açmakta. Gün geçtikçe “nesnelerin interneti” gibi kavramları daha çok duyuyoruz. Google‘ın da oldukça üzerinde durduğu bu yeni teknoloji en basit şekilde birçok farklı nesnenin, teknolojik eşyanın sürekli olarak etkileşim halinde olması olarak açıklanabilir. İşte Linux bu konuda yetersiz kalmakta. Linux işletim sistemi her elektronik eşyada kullanılmak için pek de ideal değil. Google’da bu sebeple yeni bir işletim sistemi geliştirmekte.

 

nexus2cee_fuchsia-01-728x400

 

Henüz hakkında pek az şey bildiğimiz bu işletim sisteminin ismi Fuchsia. Google’ın, bu yeni işletim sistemi hakkında oldukça kısa ve öz bir tanımı bulunuyor: “Pembe + Mor = Fuchsia”.

Bu tanım işletim sistemi hakkında bize pek bilgi vermese de biraz daha araştırınca Fuchsia işletim sisteminin Magenta çekirdeğini kullandığı ortaya çıkıyo. Google’ın yüksek ihtimalle Materyal dizayna sahip olacak olan arayüz tasarımı için Flutter’ı ve programlama dili olarak da Dart’ı kullandığı da bilinmekte.

 

googlehq_feat-1500x844

 

Peki neden Google gizlice bu tarz bir işletim sistemi geliştiriyor? Sorunun cevabı oldukça basit. Google, gelecekte hem akıllı telefonlarda hem masaüstünde hem de aklınıza gelebilecek birçok diğer elektronik araçta tek bir işletim sistemini kullanmak istiyor ki o da Fuchsia olacak. Tabii ki Google bu konuda resmi bir açıklama yapmadan kesin bir bilgi vermek imkansız. Bu projenin yalnızca bir deney olma ve hiçbir zaman gün yüzüne çıkmama olasılığı da bulunmakta. Gelecekte Google’ın Fuchsia ile neler planladığını hep birlikte göreceğiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir