Youtube Abone OlYoutube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz

Bugün İnternetin 25. Doğum Günü

25 yıl önce yani 1991 yılında bugün, internetin temelleri atıldı. Bu yazımızda çağımızın belki de en önemli teknolojik gelişmesi olan internetin hikayesini kısaca anlatacağız.

internet

 

Aslında internetin tarihinin ilk bilgisayarlara kadar uzandığını söylemek yanlış olmaz. Tabii ki bunun için interneti en temel olarak tanımlamamız gerekir. İnternet, iki veya daha fazla bilgisayarın arasında oluşan veri ağıdır. 1950’lerdeki bazı laboratuvar çalışmalarında henüz internet olarak tanımlamanın doğru olmayacağı, ancak bugünkü internetin atası diyebileceğimiz o “veri ağları” oluşturuldu.

 

home-03

 

1960’larda ARPANET ismi verilen ve ağ protokolüne sahip olan ilk veri ağı oluşturuldu. ARPANET kullanılarak Kaliforniya Üniversitesi‘nden, Stanford Araştırma Enstitüsüne bir mesaj gönderildi. ARPANET, internetin doğuşunu sağladı. 1980’li yılların sonuna kadar sürekli geliştirilerek daha iyi hale getirildi.

 

Yahoo

 

1989 yılında İngiliz Tim Berners-Lee, internetin potansiyelini gördü ve bu konuda bazı çalışmalar yaptı. 1991 yılında ise World Wide Web kullanıma hazırdı. 90’lı yılların ortalarında artık internet üzerinden resim ve video bile göndermek mümkündü. O zamandan günümüze kadar internet çok hızlı bir şekilde gelişti ve bugünkü haline geldi. Şimdilerde Gigabit hızlara ulaşabilmek bile mümkün.

 

network-782707_960_720

 

İnternet bugün bile hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası halindeyken, gelecekte bizi nelerin beklediğini söyleyebilmek çok zor. Peki siz ne düşünüyorsunuz? İnternet gelecekte nasıl yeniliklere olanak sağlayabilir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir