Youtube Abone OlYoutube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz

Artık Bilgisayarlar El Yazısını Bire Bir Kopyalayabilecek!

Londra Üniversitesi‘nde çalışan bir grup araştırmacının geliştirdikleri bir algoritma, örnek bir el yazısı metnini alıp bilgisayarın, el yazısını bire bir kopyalayabilmesini sağlıyor. Henüz test aşamasında olan teknoloji gelecekte el yazısı yazmak için kalemlere ihtiyaç duyulmamasını sağlayabilir.

Algoritma çalışmak için öncelikle bir örneğe ihtiyaç duyuyor. Tüm harfler ve noktalama işaretleri algoritma tarafından detaylı bir şekilde analiz edildikten sonra bilgisayar aynı el yazısını kopyalamaya hazır hale geliyor.

Teknolojinin geliştiricilerinden olan Tom Haines, algoritmanın tarihi kişiliklere ait el yazılarını da kopyalayabileceğini belirtiyor. Hatta geliştirici takım şimdiye dek Sherlock Holmes serisinin yazarı olan Sir Arthur Conan Doyle, eski ABD Başkanı Abraham Lincoln ve Mexicalı ünlü ressam Frida Kahlo‘ya ait el yazılarını başarıyla kopyalayabilmiş.

 

my-text-in-your-handwriting-comparison-720x720

 

Algoritma o kadar detaylı ki harfler ve kelimeler arasındaki boşluklar dahi tıpkı bir insan tarafından yazılmış gibi doğal görünüyor. Ayrıca her harfin de birkaç farklı alternatifinin olması, bu teknolojinin hiç de basit olmadığını gösteriyor.

 

Tom Haines son olarak geliştirdikleri teknolojinin, yazma yeteneğini bir şekilde kaybetmiş veya engelli olan bireylere de oldukça yardımcı olacağını vurguluyor. Şimdilik bu teknoloji herkesin erişimine açık olmasa da gelecekte birçok alanda kullanılacağını öngörmek yanlış olmaz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir